2024 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Մոսկվայի բոլոր օդանավակայաններում օտարերկրյա քաղաքացիներից և քաղաքացիություն չունեցող անձանցից սահմանային հսկողության ընթացքում կպահանջվի տրամադրել կենսաչափական անձնական տվյալներ (լուսանկար և մատնահետքեր), ինչը կավելացնի սահմանային ստուգումների համար անհրաժեշտ ժամանակը։
Չվերթից չուշանալու համար՝ Մոսկվայի օդանավակայաններից մեկնող օտարերկրյա քաղաքացիներն ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք պետք է օդանավակայան ժամանեն նախատեսված մեկնումից 4 ժամ առաջ:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության N. 2024 թվականի նոյեմբերի 7-ի թիվ 1510 «Օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի և Ռուսաստանի Դաշնությունից դուրս գալու կանոնների և պայմանների փորձարկման անցկացման մասին» որոշմանն առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ՌԴ կառավարության կայքում:

С 1 декабря 2024 г. в аэропортах Москвы (Шереметьево, Домодедово, Внуково) при прохождении иностранным гражданином и лицом без гражданства пограничного контроля осуществляется сбор биометрических персональных данных (фотографического изображения лица и папиллярных узоров пальцев рук), что увеличит время прохождения пограничного контроля.
Для исключения опоздания на рейс, уведомляем иностранных граждан и лиц без гражданства, вылетающих из Российской Федерации из аэропортов Москвы, о необходимости прибывать в аэропорт за 4 часа до отправления рейса.
Более подробно с Постановлением Правительства РФ от 07.11.2024 N 1510 "О проведении эксперимента по апробации правил и условий въезда в Российскую Федерацию и выезда из Российской Федерации иностранных граждан и лиц без гражданства" можно на сайте Правительства.