2024 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Մոսկվայի բոլոր օդանավակայաններում օտարերկրյա քաղաքացիներից և քաղաքացիություն չունեցող անձանցից սահմանային հսկողության ընթացքում կպահանջվի տրամադրել կենսաչափական անձնական տվյալներ (լուսանկար և մատնահետքեր), ինչը կավելացնի սահմանային ստուգումների համար անհրաժեշտ ժամանակը։
Չվերթից չուշանալու համար՝ Մոսկվայի օդանավակայաններից մեկնող օտարերկրյա քաղաքացիներն ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք պետք է օդանավակայան ժամանեն նախատեսված մեկնումից 4 ժամ առաջ:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության N. 2024 թվականի նոյեմբերի 7-ի թիվ 1510 «Օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի և Ռուսաստանի Դաշնությունից դուրս գալու կանոնների և պայմանների փորձարկման անցկացման մասին» որոշմանն առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ՌԴ կառավարության կայքում:

On December 1, 2024, at all airports of Moscow, foreign nationals and stateless persons will be required to provide biometric personal data (a facial photograph and fingerprints) during border control, which will increase the time required for border checks.
To avoid missing your flight, we advise foreign nationals and stateless persons departing from Moscow airports to arrive at the airport 4 hours before the scheduled departure.
For more details, please refer to the Decree of the Government of the Russian Federation No. 1510 of November 7, 2024, "On the Experiment for Testing the Rules and Conditions for Entry into the Russian Federation and Exit from the Russian Federation of Foreign Nationals and Stateless Persons," available on the Government's website.